Sešla se nám pěkná řádka dotazů, co znamená certifikát GOTS. A proto jsme se rozhodly odpovědi věnovat celý článek. Jak nejspíš poznáte z následujících řádků, jde o téma, na kterém si dost zakládáme a s nadšením o něm šíříme osvětu.
GOTS, neboli Global Organic Textile Standard je nejpřísnější mezinárodní bio textilní certifikace. Zajišťuje ekologickou čistotu výroby i konečného produktu, čímž chrání životní prostředí, zdraví pracovníků a v neposlední řadě i uživatelů biotextilu. GOTS zahrnuje také podrobné požadavky na bezpečné a lidsky důstojné pracovní podmínky.
Látka s GOTS certifikátem je vyrobena z přírodních bio vláken pocházejících z certifikovaného ekologického zemědělství. Celé následné složité a mnohastupňové zpracování do podoby hotové textilie probíhá dle velice striktních standardů GOTS.
Drtivou většinu světové bio textilní produkce tvoří zpracování bio bavlněných vláken (vyrábí se též bio len, bio hedvábí, bio vlna a podobně). Společným jmenovatelem všech těchto materiálů je jejich čistota! Během pěstování v režimu ekologického zemědělství jsou povoleny pouze zdravotně nezávadné a šetrné postřiky i hnojiva. Běžně se pracuje s výtažky z místních přírodních zdroj a také se uplatňují alternativní postupy využívající přirozené procesy (jako např. odlákání škůdců pěstované plodiny na rostlinné pasti apod.). Díky tomu se bio vlákna již ve fázi surového materiálu obejdou bez nebezpečných chemikálií, které konvenčním zemědělství běžně užívá a na vláknech již v této prvotní fázi ulpívají). Je samozřejmě zcela zakázáno používat GMO plodiny.
Surová biovlákna musí projít dlouhým procesem, než se z nich stanou hotové látky. Musí se vyčistit, spříst, vybělit a nabarvit, utkat či uplést a na závěr se hotové látky ještě ošetřují. Bio textilní standardy GOTS povolují používání pouze takových postupů a sloučenin, které jsou ekologicky i zdravotně šetrné, mnohdy pocházející z přírodních surovin. Výsledné textilie jsou díky tomu nejen udržitelnou volbou pro životní prostředí, ale zároveň příjemně pohladí na dotek. Jistě nám dáte za pravdu, až si oblečení vyzkoušíte na vlastní kůži. Také déle vydrží v původním tvaru a kvalitě. Není divu, jsou ušetřeny zásahu mnoha agresivních chemikálií, které jsou v konvenční masové produkci zcela běžné.
Díky tomu, že jsou z výroby vyloučeny škodliviny, je i odpadní voda čistější a vždy prochází řádnou úpravou, než je vypuštěna zpět do přírody. Právě tento bod zásadně pomáhá životnímu prostředí. Konvenční textilní továrny patří k nejvíce ekologicky zatěžujícím průmyslovým kolosům na světě. Na vině je především obrovské množství chemikálií spotřebovávaných ve složitém výrobním postupu a množství vody, které se tím znehodnotí a v nevyčištěném stavu vypouští do okolí.
Stálé snižování spotřeby elektrické energie a vody na výrobu je další z dlouhodobých a každoročně sledovaných závazků bio textilních producentů, stejně jako minimalizace odpadu. Řada úprav se v bio textilní výrobě provádí sloučeninami na přírodní bázi a díky tomu je možné tento odpad následně jednoduše kompostovat.
GOTS rozlišuje dvě úrovně čistoty neboli obsahu bio certifikovaných vláken ve výrobku, prakticky se setkáte především s tou první, přísnější:
Organic
Výrobek certifikovaný jako „organic“ obsahuje minimálně 95 % bio certifikovaných vláken. Zbývající procenta připadají buď na konvenční přírodní vlákna, regenerovaná celulózová vlákna- tato mohou být i recyklovaná či pocházet z bio suroviny, syntetická vlákna (povolen je jen polyamid, polypropylen, elastan a recyklovaný polyester), ocelová a minerální vlákna (s vyloučením azbestu, uhlíku a stříbra – vyloučení nanotechnologií).
Drtivá většina materiálů certifikovaných jako organic se však skládá buď ze 100% bio vláken nebo s příměsí elastanu kvůli zvýšení pružnosti pro zátěžové aplikace.
Made with x % organic
V tomto případě tvoří minimálně 70 % látky bio certifikovaná vlákna, maximálně 30 % nebio vlákna, z toho je povoleno maximálně 10 % syntetických vláken (resp. max. 25 % pro ponožky, legíny a sportovní oblečení).
V každém případě pro všechny GOTS certifikované textilní materiály platí velmi přísné limity (bio certifikovaná výroba je v současnosti nejčistší způsob textilní výroby na světě). GOTS má v sobě zakotveny i rozsáhlé požadavky na etickou stránku produkce.
Všechny následující body vypadají jako něco samozřejmého. Pracovní podmínky na této úrovni v textilních továrnách v chudých státech světa (kde se v současnosti vyrábí drtivá většina světové textilní produkce) bohužel ale v současnosti zajišťuje právě pouze bio certifikace standardy GOTS nebo certifikace Fairtrade. Bio textil tak ze sociálního hlediska pro rozumně smýšlejícího člověka představuje cosi, co by mělo být v ideálním světě standardem. Mimo jiné nám dává možnost si vybrat si výrobky s eticky čistým štítem a podpořit lepší budoucnost našeho světa.
Doufáme, že pro Vás bylo toto shrnutí přínosné a stejně jako my považujete hodnoty GOTS za volbu číslo jedna.